چطور مانتو را رنگ کنیم؟

رنگ کردن همیشه کار جذابی بوده است و به هیچ سن و سال خاصی هم بستگی ندارد. اگر نگاهی به کمد لباس مان بیندازیم، بعضی از مانتوهایمان را می‌بینیم که رنگ‌شان دل مان را زده یا ممکن است برخی از آن ها کم رنگ و رنگ و رو رفته به نظر برسند.

احتمالا با خود فکر خواهید کرد که عمر این مانتوها تمام شده است و دیگر وقت آن رسیده که آن ها را دور بریزیم. اما دست نگه دارید! چرا آن ها دور بریزید ما در این مقاله با شما هستیم  تا این مانتو ها را به مانتو جدیدی تبدیل کنید.

در این مقاله چند روش خانگی و بسیار کم هزینه و ساده برای رنگ کردن مانتوها را به شما معرفی خواهیم کرد و با هم یاد می‌گیریم که چطور مانتو را رنگ کنیم؟

مانتوهای قدیمی تان را بردارید و دست به کار شوید و مانتوهای جدیدی را به خودتان هدیه دهید.

مانتو را انتخاب کنید

قبل از شروع کردن مراحل رنگ کردن مانتو، در ابتدا باید راجع به پارچه‌ها و میزان رنگ پذیری آن‌ها اطلاعات کسب کنیم. هم چنین باید به طور دقیق بدانیم که مانتوی مورد نظر ما از چه جنسی ساخته شده است. برای پی بردن به جنس پارچه‌ی مانتو، اگر از اسم و جنس پارچه‌ها آگاهی ندارید، لیبل های روی مانتو را بخوانید. رنگ پذیری چند نوع پارچه را در ادامه بررسی خواهیم کرد:

نخ: بهترین جنس پارچه برای رنگ کردن. این پارچه بیشترین میزان رنگ پذیری را دارد.

نایلون یا ریون: این نوع از پارچه ها از الیاف مصنوعی ساخته شده اند. رنگ پذیری خوبی دارند و پس از انجام فرایند رنگ آمیزی، آب نمی‌روند و دچار تغییر سایز نخواهند شد.

ابریشم: پارچه های ابریشمی رنگ پذیری خوب و قابل قبولی دارند. اما این نوع از پارچه ها ممکن است پس از رنگ شدن، آب بروند، کشیده شوند یا درخشندگی و براقیت خود را از دست دهند.

لینن: پارچه های لینن هم به خوبی رنگ می‌شوند اما پس از این اینکه این پارچه ها را رنگ کردید باید انتظار آب رفتن پارچه یا مانتوی خود را داشته باشید. البته این تغییرات زیاد نیست.

پشم: پارچه های پشمی هم خوب رنگ می‌گیرند و هم رنگ را مدت زمان بیشتری نگه می‌دارند. اما مشکل این است که پس از رنگ کردن، این پارچه ها فرم خود را به طور چشم گیری از دست خواهند داد.

پلی استر: پارچه هایی از جنس پلی استر، کم ترین میزان رنگ پذیری را دارند. برای این که بخواهید پلی استرها را رنگ کنید، به دمایی در حدود ۲۸۰ درجه احتیاج دارید که عملا رسیدن به این دما در خانه غیر ممکن است.

نحوه رنگ مانتو

چند نکته برای رنگ کردن مانتو

 1.  از رنگ کردن پارچه هایی روی لیبل آن ها از عبارت Dry clean only استفاده شده، خودداری کنید.
 2.  رنگ کردن پارچه های ضد آب هم در خانه غیرممکن است.
 3. برای این که نتیجه ی بهتری بگیرید، از پارچه و لباس هایی که مدتی پوشیده شده اند، استفاده کنید. آن ها در مقابل پارچه و مانتوهای نو، از میزان رنگ پذیری بیشتری برخوردار هستند.

شستن مانتو و سفید کردن آن

تا اینجا توضیح مفصلی در مورد جنس و میزان رنگ پذیری هر پارچه ارائه شد که شما می‌توانید به کمک آن درست تر انتخاب کنید. توجه داشته باشید که  قبل از ان که مانتو را رنگ کنید، باید آن را  خوب بشویید.

وجود لکه، آلودگی و چربی بر روی مانتو باعث می‌شود که رنگ به صورت یک دست بر روی پارچه پخش نشود و حالت مانتو را تحت تاثیر قرار دهد. پس از این که مانتو را شستید و لکه های احتمالی روی پارچه را از بین بردید، نیازی به خشک کردن مانتو نیست چون در مراحل بعدی پارچه باید خیس باشد. مانتو یا پارچه را می‌توانید با دست یا با ماشین لباس شویی انجام دهید.

توجه: اگر مانتویی که تا به حال شسته نشده را رنگ کنید، باید انتظار آب رفتن مقدار بسیار زیادی از پارچه را داشته باشید.

اگر مانتوی شما سفید یا مایل به سفید است، کار راحتی را در پیش دارید و احتمال این که به رنگ مورد نظرتان برسید، بسیار زیاد است اما اگر رنگ مانتوی شما رنگی به جز سفید دارد، در ابتدا باید آن را بی رنگ و سفید کنید.

برای انجام این کار می‌توانید از مایع های سفید کننده استفاده کنید. مانتو را درون یک ظرف قرار دهید و روی آن آب بریزید تا جایی که کل مانتو پوشانده شود. سپس بسته به رنگ مانتوی شما، مایع سفید کننده به آب اضافه کنید و اجازه دهید که مانتو درون محلول چند ساعتی خیس بخورد. سپس مانتو را از محلول خارج کرده و آب کشی کنید.

رنگ کردن مانتو

انتخاب رنگ مناسب

رنگ‌هایی که برای رنگ کردن پارچه به کار می‌روند، انواع بسیار مختلفی دارند و برای پارچه‌هایی با جنس های گوناگون به کار می‌روند.
علاوه بر رنگ های شیمیایی که در بازار موجود است، روش‌های طبیعی و بر پایه ی گیاهان بسیار متعددی نیز وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را رنگ‌های شیمیایی جایگزین کنید. در ادامه چند گیاه را که می‌توان از آن ها رنگ های زیبایی تهیه کرد با هم بررسی می‌کنیم.

این گیاهان شامل موارد زیر است:

نارنجی: برای بدست آوردن این رنگ هیجان انگیز می‌توانید از زردچوبه، پوست پیازهای رنگ دار و هویج استفاده کنید.

قهوه ای: رنگ قهوه ای را می‌توان از طریق دانه های قهوه و چغندر به دست آورد.

صورتی: رنگ صورتی از جمله رنگ های محبوب و پرطرفدار در بین خانم هاست. این رنگ از طریق توت فرنگی، آلبالو، گیلاس و به طور کلی گیاهانی که ریشه ی قرمز دارند، استخراج می‌شود.

آبی و بنفش: این رنگ های زیبا را می‌توان به کمک میوه ی بلوبری، شاتوت و برگ های نیل بدست آورد.

نکته ی بسیار مهم در هنگام کار کردن با رنگ های طبیعی این است که به کارگیری این دسته از رنگ ها معمولا نتیجه ی مطلوب تان را به همراه نمی‌آورد. به طور کلی رنگ های طبیعی به طور کامل روی لباس پخش نمی‌شوند و در نهایت لکه هایی از رنگ روی مانتو باقی خواهد ماند. این رنگ ها رنگ دهی بالایی ندارند و نمی توانند رنگ های خیلی تیره را تولید کنید.

اگر می خواهید نتیجه بهتری داشته باشید و کار خوبی از آب در بیاید از رنگ های مصنوعی و شیمیایی کمک بگیرید. رنگ Rit است جزو رنگ های است که به شما کمک می کند به رنگ دلخواهتان برسید.


بیشتر بخوانید: پارچه مناسب برای مانتو


آماده کردن ابزار مورد نیاز

این مرحله دقیقا یک قدم مانده به رنگ آمیزی است. قبل از شروع رنگ آمیزی، حتما از دست کش استفاده کنید و مکانی را که قرار است در آن کار را آغاز کنید، با روزنامه بپوشانید. خودتان هم لباس کهنه و قدیمی بپوشید یا پیش بند به تن کنید. این کار برای جلوگیری از کثیف و رنگی شدن لباس ها و خانه یا محل کارتان است.

رنگ آمیزی را شروع کنید

برای رنگ کردن مانتو، می‌توان از چند روش مختلف استفاده کرد. در ادامه چند روش برای شما شرح داده خواهد شد تا بتوانید بسته به امکانات و شرایط، بهترین راه را برای رنگ کردن مانتوهای خود انتخاب کنید:

 روش اول: استفاده از ماشین لباس شویی

در این روش ابتدا باید مانتو را خیس کنید و در لباس شویی قرار دهید. سپس به ازای هر یک فنجان رنگ، چهار فنجان آب داغ را درظرفی مخلوط کنید و خوب به هم بزنید. حال به نکات زیر توجه کنید:

 • اگر مانتوی شما از جنس نخ یا لینن است، در یک ظرف جداگانه، یک فنجان نمک را با چهار فنجان جوش مخلوط کنید.
 • اگر مانتوی شما از جنس ابریشم یا نایلون است، یک فنجان سرکه ی سفید را با چهار فنجان آب داغ مخلوط کنید.

سپس یک قاشق چایی خوری مواد شوینده را در مخزن لباسشویی بریزید و محلول رنگ ، محلول نمک یا سرکه (بسته به پارچه) و چهار فنجان آب دیگر به مخزن اضافه کنید. سپس ۳۰ دقیقه وقت بگذارید تا کت را در گرم ترین آب بشویید.

روش ۲: اجاق گاز روش

ابتدا یک قابلمه بزرگ را سه چهارم پر از آب کنید. این مقدار آب باید پوشش را کاملاً بپوشاند. سپس ، مانند روش قبلی، باید از نمک یا سرکه ، بسته به پارچه برای ثابت نگه داشتن رنگ ها استفاده کنیم.

درباره‌ی seyran

همچنین ببینید

مدل مانتو جلوباز چهارخانه

مدل مانتو جلوباز چهارخانه

با گرم شدن هوا در فصل بهار و نزدیک شدن به فصل تابستون دیگه کم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solverwp- WordPress Theme and Plugin

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare